Florbal

Florbal je halový tímový šport podobný hokeju. Florbal sa zvyčajne hrá v telocvičniach s malými plastovými loptičkami a špeciálnymi hokejkami. Vo florbale hrá v podstate päť hráčov s hokejkami a brankár bez špeciálneho vybavenia. Brankár má len špeciálny dres a prilbu. Florbal je dnes veľmi populárny.

Florbal bol vynájdený v USA, ale od 70. rokov 20. storočia je najpopulárnejší vo Švédsku. Jeho popularita sa rýchlo rozšírila do Fínska a Švajčiarska, ale s inými pravidlami. Napríklad vo Švajčiarsku mohol brankár používať hokejku. V roku 1986 bola založená Medzinárodná florbalová federácia (IFF) a pravidlá sa zjednotili.

Florbal sa hrá v telocvični na ploche 40x20 metrov ohraničenej doskami vysokými 50 centimetrov. Formácie sú veľmi podobné ľadovému hokeju. Oba tímy hrajú s 3 útočníkmi, 2 obrancami a brankárom. Môžu striedať, kedykoľvek chcú. Florbal sa zvyčajne hrá 3x20 minút s 15-minútovými prestávkami. Je určený len pre mužov a ženy. V zápasoch juniorov je čas odlišný. Florbal je kontaktný šport, takže hráči môžu hrať telom, ale má to svoje limity. Brankár nesmie používať hokejku, ale môže s loptičkou manipulovať telom. Hráči v poli nemôžu zasiahnuť loptičku rukami alebo hlavou a nemôžu skákať. Brankár môže loptu zasiahnuť každou časťou tela a môže ju držať 3 sekundy. Vo florbale môže byť hráč pri porušení pravidiel vylúčený na 2 minúty.

Najsilnejšie ligy sa v súčasnosti nachádzajú vo Švédsku, Fínsku, Švajčiarsku a Českej republike.

IFF organizuje majstrovstvá sveta vo florbale. Každý rok sa konajú v inej krajine a tiež sa striedajú mužský a ženský turnaj.

Otázky a odpovede

Otázka: Čo je to floorball?

Odpoveď: Florbal je halový tímový šport podobný hokeju. Zvyčajne sa hrá v telocvičniach s malými plastovými loptičkami a špeciálnymi hokejkami.

Otázka: Koľko hráčov je v každom tíme?

Odpoveď: Každý tím má päť hráčov s hokejkami a brankára bez špeciálneho vybavenia. Brankár má len špeciálny dres a prilbu.

Otázka: Kde bol florbal vynájdený?

Odpoveď: Florbal bol vynájdený v USA, ale najpopulárnejším sa stal vo Švédsku od 70. rokov 20. storočia. Jeho popularita sa rýchlo rozšírila do Fínska a Švajčiarska, ale s inými pravidlami.

Otázka: Aká je veľkosť hracej plochy pre florbal?

Odpoveď: Hracia plocha pre florbal je 40x20 metrov ohraničená doskami vysokými 50 centimetrov.

Otázka: Platia vo florbale nejaké kontaktné pravidlá?

Odpoveď: Áno, florbal je kontaktný šport, takže hráči môžu hrať telom, ale má to svoje limity. Brankár nesmie používať hokejku, ale môže s loptičkou manipulovať telom. Hráči v poli nemôžu zasiahnuť loptičku rukami alebo hlavou a nemôžu skákať. Brankár môže loptu zasiahnuť každou časťou tela a môže ju držať 3 sekundy. Vo florbale môže byť hráč pri porušení pravidiel vylúčený na 2 minúty.

Otázka: Ktoré krajiny majú silné ligy vo florbale?

Odpoveď: V súčasnosti sú najsilnejšie ligy vo Švédsku, Fínsku, Nórsku, Švajčiarsku a Českej republike.

Otázka: Organizuje IFF majstrovstvá sveta vo florbale?

Odpoveď: Áno, IFF organizuje každý rok majstrovstvá sveta vo florbale, ktoré sa konajú striedavo v inej krajine, a to medzi mužskými a ženskými turnajmi.