Playoffs Stanley Cupu

Play-off Stanleyho pohára je vyraďovací turnaj v National Hockey League.

Na zisk Stanleyho pohára musí tím vyhrať 16 zápasov play-off, 4 v každom zo 4 kôl.

Play-off má 4 kolá. Každé kolo sa hrá na sedem víťazných zápasov. To znamená, že sa hrá až sedem zápasov, kým jeden tím nevyhrá 4 zápasy. Prvé tri kolá rozhodnú o tom, ktorý tím z každej konferencie postúpi do posledného kola. Posledné kolo sa nazýva finále Stanleyho pohára. Víťaz tohto súboja sa stane víťazom NHL a Stanleyho pohára.

Prvé kolo play-off sa nazýva štvrťfinále konferencie. V každej konferencii sa odohrajú štyri zápasy. Víťazi prvého kola postupujú do druhého kola. Tretie kolo je finále konferencie. Dva zostávajúce tímy v každej konferencii (Východná konferencia a Západná konferencia) hrajú proti sebe. Víťazi konferencií postupujú do finále Stanleyho pohára.

V prvých troch kolách má výhodu domáceho ľadu vyššie nasadený tím. Vo finále Stanleyho pohára ju získa tím s lepším výsledkom v základnej časti. Tím s výhodou domáceho ľadu hostí zápasy 1, 2, 5 a 7, zatiaľ čo súper hostí zápasy 3, 4 a 6 (zápasy 5-7 sa hrajú "v prípade potreby").

Na rozdiel od zápasov v základnej časti, ktoré majú zmenený formát predĺženia (3 korčuliari a brankár na každej strane), v play-off sa hrajú zápasy v normálnom zložení (5 korčuliarov a brankár na každej strane) a všetky sa hrajú vo formáte "náhlej smrti" alebo "zlatého gólu" - víťazí tím, ktorý ako prvý skóruje v predĺžení.

História

Pred sezónou 1993-94 bol štýl úplne iný. Liga bola rozdelená na štyri divízie a do play-off postupovali štyri najlepšie tímy z každej divízie. Namiesto toho, aby najlepší tím hral s tímom na 8. mieste v konferencii, hral tím na prvom mieste so štvrtým tímom v každej divízii a tím na druhom mieste s tímom na treťom mieste. V druhom kole by sa dva víťazné tímy v každej divízii stretli v boji o prvenstvo v divízii. Víťazi divízií v každej konferencii by v treťom kole hrali proti sebe o právo postúpiť do finále Stanleyho pohára. Tento štýl sa stále používa pri rozhodovaní o tímoch v play-off v American Hockey League.

Otázky a odpovede

Otázka: Čo je to play-off Stanleyho pohára?

Odpoveď: Play-off Stanleyho pohára je vyraďovací turnaj v National Hockey League. Na získanie Stanleyho pohára musí tím vyhrať 16 zápasov play-off, 4 v každom zo 4 kôl.

Otázka: Koľko kôl má play-off?

Odpoveď: V play-off sú štyri kolá. Každé kolo je séria na sedem víťazných zápasov, čo znamená, že sa hrá až sedem zápasov, kým jeden tím nevyhrá štyri z nich.

Otázka: Ako sa nazýva prvé kolo play-off?

Odpoveď: Prvé kolo play-off sa nazýva štvrťfinále konferencií a pozostáva zo štyroch zápasov každej konferencie.

Otázka: Čo sa stane po víťazstve v každom kole?

Odpoveď: Po víťazstve v každom kole postupujú tímy do ďalšieho kola, až kým sa nedostanú do finále konferencie alebo do finále Stanleyho pohára.

Otázka: Kto má výhodu domáceho ľadu v prvých troch kolách?

Odpoveď: V prvých troch kolách má výhodu domáceho ľadu vyššie nasadený tím.

Otázka: Kto má výhodu domáceho ľadu vo finále Stanleyho pohára? Odpoveď: Vo finále Stanleyho pohára ju získava tím s lepším výsledkom v základnej časti.

Otázka: Ako funguje predĺženie počas zápasov play-off v porovnaní so zápasmi základnej časti? Odpoveď: Na rozdiel od zápasov základnej časti, ktoré majú zmenený formát predĺženia (3 korčuliari a brankár na každej strane), v play-off sa hrá v normálnom zložení (5 korčuliarov a brankár na každej strane) a všetky zápasy sa hrajú vo formáte náhlej smrti.