Hungaroring

Súradnice: 47°34′44″N 19°14′55″E / 47.57889°N 19.24861°E / 47.57889; 19.24861

Hungaroring je pretekársky okruh formuly 1 v Mogyoróde neďaleko Budapešti v Maďarsku, kde sa jazdí Veľká cena Maďarska. V roku 1986 sa stal dejiskom prvej Veľkej ceny Formuly 1 za železnou oponou. Šéf formuly 1 Bernie Ecclestone chcel preteky v ZSSR, ale nepodarilo sa mu dohodnúť s Moskvou. Maďarský priateľ mu odporučil Budapešť. Formula 1 chcela, aby sa v najväčšom budapeštianskom parku Népliget vybudoval pouličný okruh podobný okruhu v Monaku. Maďarská vláda sa rozhodla postaviť nový okruh (trať) hneď za mestom v blízkosti hlavnej diaľnice. Stavebné práce sa začali 1. októbra 1985. okruh bol postavený za osem mesiacov, teda za kratší čas ako ktorýkoľvek iný okruh formuly 1. Prvé preteky sa konali 24. marca 1986 na pamiatku Jánosa Drapála. Drapál bol prvým Maďarom, ktorý vyhral motocyklové preteky Grand Prix. Prieskum Maďarskej národnej turistickej kancelárie zaradil Mogyoród na tretie miesto v rebríčku miest navštevovaných turistami v Maďarsku.

Popis

Hungaroring je okruh v kalendári Veľkých cien formuly 1. Preteky F1 sa zvyčajne konajú uprostred stredoeurópskeho leta. Okruh je všeobecne prašný, čo obmedzuje trakciu. Je to preto, že trať sa počas sezóny veľmi nevyužíva a je postavená na piesočnatej pôde. Trať je postavená v prírodnom údolí. Približne 80 percent pretekárskej trate je viditeľných z akéhokoľvek pozorovacieho miesta.

Hungaroring je okruh s kľukatými zákrutami, na ktorom sa ťažko predbieha.

Hungaroring je domovom maďarského motoristického športu. Okrem Formuly 1 sa tu v histórii jazdili aj preteky DTM a FIA GT Championship. Každý mesiac sa tu koná verejné podujatie drag race.

Fanúšikovia

Väčšina zahraničných fanúšikov je z Nemecka a Rakúska. Na Hungaroringu sa tradične stretáva aj veľký počet fínskych fanúšikov. Po strate Veľkej ceny Rakúska je toto podujatie najbližším podujatím Formuly 1 pre fanúšikov z ostatných stredoeurópskych krajín. V roku 2006 sa na pretekoch zúčastnilo veľa divákov z Poľska vďaka debutu prvého poľského jazdca formuly 1 Roberta Kubicu.

Veľká cena Maďarska bola vždy skôr propagačným podujatím ako podujatím na zvýšenie zisku. Zmluva s Formulou 1 bola predĺžená do roku 2016. Reklama na tabak je zakázaná od roku 2007.

Fanúšikovia na trati po pretekoch Veľkej ceny Maďarska 2003.Zoom
Fanúšikovia na trati po pretekoch Veľkej ceny Maďarska 2003.

Otázky a odpovede

Q: Aké sú súradnice Hungaroringu?

Odpoveď: Súradnice Hungaroringu sú 47°34′44″N 19°14′55″E / 47.57889°N 19.24861°E / 47.57889; 19.24861.

Otázka: Kedy sa konala prvá Veľká cena Formuly 1 za železnou oponou?

Odpoveď: Prvá Veľká cena Formuly 1 za železnou oponou sa konala v roku 1986 na Hungaroringu.

Otázka: Kde sa nachádza mesto Mogyoród?

Odpoveď: Mogyoród sa nachádza neďaleko Budapešti v Maďarsku.

Otázka: Prečo chcel Bernie Ecclestone usporiadať preteky v ZSSR?

Odpoveď: Bernie Ecclestone chcel preteky v ZSSR, pretože veril, že to bude prospešné pre preteky formuly 1 a ich popularitu vo svete.

Otázka: Ako dlho trvalo vybudovanie okruhu na Hungaroringu?

Odpoveď: Výstavba okruhu na Hungaroringu trvala osem mesiacov, čo bolo menej času, ako potreboval ktorýkoľvek iný okruh Formule 1 dovtedy.

Otázka: Kto bol János Drapál a prečo si ho fanúšikovia formuly 1 pamätajú?

Odpoveď: János Drapál bol Maďar, ktorý vyhral motocyklové preteky Grand Prix, a jeho pamiatka sa uctieva tým, že sa po ňom každoročne na Hungaroringu pomenujú preteky - Veľká cena Maďarska - ktoré sa konajú každý rok 24. marca (v deň jeho víťazstva).

Otázka: Na akom mieste sa podľa prieskumu Maďarskej národnej turistickej kancelárie nachádza mesto Mogyoród?

Odpoveď: Podľa prieskumu maďarskej národnej turistickej kancelárie sa Mogyoród umiestnil na treťom mieste v rebríčku miest, ktoré navštevujú turisti v Maďarsku.