Yas Marina Circuit

Súradnice: 24°28′02″N 54°36′11″E / 24.46722°N 54.60306°E / 24.46722; 54.60306

Okruh Yas Marina je pretekárska trať. Koná sa tu Veľká cena Abú Zabí. Trať navrhol Hermann Tilke. Nachádza sa na ostrove Yas, asi 30 minút od hlavného mesta Spojených arabských emirátov, Abú Zabí. Yas Marina je druhým okruhom formuly 1 na Blízkom východe. Prvým bol Bahrajn. Vo februári 2010 sa tu konalo aj úvodné podujatie austrálskeho seriálu V8 Supercars, Yas V8 400.

Dizajn

Yas Marina bola navrhnutá ako arabská verzia Monaka. Dvadsaťjeden zákrut sa krúti cez umelo vytvorený ostrov pri pobreží Abú Zabí. Trať vedie okolo prístavu a cez hotel Yas Marina, vinie sa cez piesočné duny a obsahuje niekoľko dlhých roviniek a ostrých zákrut.

Okruh má štyri tribúny (hlavná tribúna, západná tribúna, severná tribúna a južná tribúna). Časť výjazdu z boxovej uličky vedie pod traťou. Má mediálne centrum, dragsterovú dráhu, VIP vežu, tematický park Ferrari World a tímovú budovu za budovou boxov. Jedna zo štrkových pascí vedie pod západnou tribúnou.

• Počet miest na sedenie - 41 093
  • Rozloha - 161,9 ha
  • Dĺžka - 5,5 km

Konštrukcia

Obvod postavila spoločnosť Cebarco-WCT WLL na základe zmluvy s Aldar Properties. Okruh bol postavený so systémom trvalého osvetlenia, ktorý dodala spoločnosť Musco Lighting, podobným tomu, ktorý bol nainštalovaný aj na okruhu Losail v Katare. Okruh Yas Marina je najväčším projektom trvalého osvetlenia športovísk na svete.

Povrch trate je vyrobený z kameniva Graywacke, ktoré sa do Abú Zabí dováža z lomu Bayston Hill v anglickom grófstve Shropshire. Povrchový materiál je veľmi oceňovaný pre vysokú úroveň priľnavosti. Rovnaký materiál sa použil aj na okruhu Bahrain International Circuit.

7. októbra 2009 udelila FIA okruhu konečné povolenie na organizovanie pretekov formuly 1. Bruno Senna bol prvým jazdcom, ktorý na okruhu absolvoval testovaciu jazdu.

Príjem

Po prvých tréningoch na Veľkú cenu Abú Zabí 2009 jazdci privítali okruh, pričom Nico Rosberg poznamenal, že každá zákruta je "jedinečná". Majster sveta Fernando Alonso uviedol, že je to príjemné, pretože je tu vždy čo robiť. Adrian Sutil hodnotil okruh ako lepší ako iné nočné preteky formuly 1 v Singapure. Podľa neho je v Marina Bay príliš veľa svetla.

Nie všetci vodiči boli pochvalní. Giancarlovi Fisichellovi sa nepáči výjazd z boxov, ktorý sa tunelom ponára pod hlavný okruh. Fisichella tvrdil, že je to veľmi ťažké a nebezpečné.