Ľadový hokej

Ľadový hokej je šport, ktorý hrajú dva tímy na ľade. Hráči majú na nohách korčule a môžu korčuľovať po ľade veľmi vysokou rýchlosťou. V rukách držia hokejky, ktoré používajú na tlačenie, streľbu alebo prihrávanie puku po ľade. Hráči skórujú tak, že strieľajú puk do siete; brankári sa ich snažia zastaviť. V každom tíme hrá naraz šesť hráčov, ale celý tím má viac ako 20 hráčov. V každom tíme sú naraz na ľade 2 obrancovia, 3 útočníci a brankár. Keď hráč poruší pravidlo, rozhodca nariadi trest a hráč musí sedieť na trestnej lavici 2-4 minúty. Kým hráč sedí na trestnej lavici, jeho tím musí hrať bez neho a až do skončenia trestu bude mať na ľade menej hráčov.

Ľadový hokej je veľmi známy a obľúbený v Kanade, Rusku, Švédsku, Fínsku, Českej republike, Spojených štátoch, Lotyšsku a na Slovensku. Väčšina najlepších hráčov na svete hrá v Národnej hokejovej lige (NHL), ktorá má 31 tímov v Spojených štátoch a Kanade. Tieto tímy sú rozdelené do 2 konferencií a 4 divízií. V základnej časti sezóny odohrajú 82 zápasov. Každý tím sa stretne s každým približne 3-krát. Na konci roka sa snažia získať Stanleyho pohár. Ďalšou populárnou hokejovou ligou je Kontinentálna hokejová liga (KHL), ktorá má tímy v Rusku, Kazachstane, Lotyšsku, Bielorusku, na Slovensku, v Číne a Chorvátsku. V Severnej Amerike hrajú ženy v Kanadskej ženskej hokejovej lige a Western Women's Hockey League. V Severnej Amerike a Európe je mužský hokej oveľa populárnejší ako ženský hokej. Hokej hrajú muži aj ženy na olympijských hrách a na majstrovstvách sveta. Ľadový hokej sa začal hrať v Kanade v 19. storočí. Existujú dva druhy trestov: Hlavné a vedľajšie. Menší je hlavný, ktorý rozhodca nariadi počas zápasu a hráči musia ísť na dve minúty na trestnú lavicu. Major je vtedy, keď sa hráči medzi sebou pobijú alebo keď niekto urobí niečo veľmi nebezpečné. Väčšinou sú hráči vylúčení zo zápasu, ale pri bitke dostanú len 5 minút na trestnej lavici. V Národnej hokejovej lige (NHL) sú štyria rozhodcovia. Dvaja čiaroví a dvaja hlavní rozhodcovia. Len hlavný rozhodca môže nariadiť trest. Spoznáte ich podľa oranžovej pásky na ruke. V najvyššej lige je hra rozdelená na tri tretiny po 20 minút. V prípade nižšej ligy môže byť čas pre každú kategóriu iný. Každá tretina sa začína po vhadzovaní. Vhadzovanie sa začína, keď sú dva tímy v pozícii okolo kruhu na vhadzovanie. Potom rozhodca vhodí puk medzi hráčov, ktorí hrajú v strede. Existuje 6 rôznych pozícií: center, pravé krídlo, ľavé krídlo, pravá obrana, ľavá obrana a brankár. Hra sa končí po hvizde ktoréhokoľvek rozhodcu. Po hvizde rozhodcu čas prestáva plynúť. Každý tím môže mať maximálne 20 hráčov vrátane dvoch brankárov, ktorí majú brániť zónu. Každý tím má jedného kapitána a dvoch alebo troch asistentov kapitána. Ľadová plocha je rozdelená na tri zóny. Každá zóna je označená čiarami. Stredná zóna je medzi dvoma modrými čiarami a zóny tímov sú medzi jednou modrou čiarou a koncom ľadovej plochy. Čelný rozhodca môže pískať z dvoch dôvodov: icing a ofsajd. Icing je, keď hráč vyhodí puk do pásma skôr, ako prekročí červenú čiaru (stredovú čiaru), a ofsajd je, keď hráč vstúpi do pásma skôr, ako s ním vstúpi ten, kto má puk.

Hokejový zápasZoom
Hokejový zápas

Otázky a odpovede

Otázka: Čo je to ľadový hokej?

Odpoveď: Ľadový hokej je šport, ktorý hrajú dve družstvá na ľade. Hráči nosia korčule a používajú hokejky na posúvanie, strieľanie alebo prihrávanie puku po ľade s cieľom streliť gól brankárovi súperovho tímu.

Otázka: Koľko hráčov je v každom tíme?

Odpoveď: Každý tím má viac ako 20 hráčov, pričom naraz ich hrá šesť - dvaja obrancovia, traja útočníci a jeden brankár.

Otázka: Čo sa stane, keď hráč poruší pravidlo?

Odpoveď: Keď hráč poruší pravidlo, rozhodca nariadi trest a hráč musí sedieť na trestnej lavici 2-4 minúty, kým jeho tím hrá bez neho.

Otázka: Kde je ľadový hokej populárny?

Odpoveď: Ľadový hokej je veľmi známy a obľúbený v Kanade, Rusku, Švédsku, Fínsku, Českej republike, Spojených štátoch, Lotyšsku a na Slovensku.

Otázka: Aké sú niektoré profesionálne ligy ľadového hokeja?

Odpoveď: Národná hokejová liga (NHL) má 32 tímov v Severnej Amerike a Európe; považuje sa za jednu z najlepších líg pre profesionálnych hráčov. Okrem toho existuje aj Kontinentálna hokejová liga (KHL), ktorá má tímy v Rusku, Kazachstane, Lotyšsku Bielorusku Slovensku Číne a Chorvátsku; ako aj Kanadská ženská hokejová liga a Western Women's Hockey League pre ženy.

Otázka: Ako dlho trvá zápas NHL?

Odpoveď: V základnej časti NHL trvá zápas každého tímu 82 zápasov; každý tím sa počas tohto obdobia stretne približne 3-krát. Na konci tohto obdobia sa snažia získať Stanleyho pohár.

Otázka: Aké pozície sa dajú zaujať počas hokejového zápasu?

Odpoveď: Počas hokejového zápasu je možné zaujať 6 rôznych pozícií - center , pravé krídlo , ľavé krídlo , pravá obrana , ľavá obrana , brankár .