Siegbert Tarrasch

Siegbert Tarrasch (Breslau, dnes Vroclav, 5. marca 1862 - Mníchov, 17. februára 1934) bol nemecký lekár a jeden z najsilnejších šachových veľmajstrov tej doby.

Tarrasch sa narodil v Breslau v pruskom Sliezsku. V roku 1880 odišiel študovať medicínu a získal kvalifikáciu lekára. Väčšinu života prežil v Norimbergu v Bavorsku a neskôr v Mníchove. Tarrasch sa narodil ako Žid a v roku 1909 konvertoval na kresťanstvo. Bol nemeckým vlastencom, ktorý v prvej svetovej vojne stratil syna, ale v počiatočnom štádiu nacizmu čelil antisemitizmu.

Tarrasch vyhral v 90. rokoch 19. storočia viac silných turnajov ako ktorýkoľvek iný hráč a remizoval 22 partií proti Michailovi Čigorinovi, poprednému ruskému hráčovi. Tarrasch bol aj vplyvným šachovým spisovateľom, ktorý zhrnul šachové myšlienky 90. rokov 19. storočia. Práve proti jeho myšlienkam reagovali začiatkom 20. rokov 20. storočia hypermodernisti. s. 411

Zamestnaný svojou profesiou Tarrasch Steinitza nevyzval a odmietol žiadosť mladého Emanuela Laskera o zápas. Ukázalo sa, že to bola chyba, pretože Lasker potom Steinitza vyzval a vyhral majstrovstvá sveta v šachu. Neskôr Tarrasch neúspešne vyzval Laskera na súboj o titul majstra sveta v roku 1908. V tom čase už mal svoje najlepšie časy za sebou, hoci ešte dlhé roky hrával na turnajoch. Jeho najlepším výsledkom v neskorších rokoch bolo dosiahnutie finálového poolu na silnom petrohradskom turnaji v roku 1914. Skončil na štvrtom mieste za Laskerom, Capablancom a Alechinom.

Šachový autor

Tarrasch bol veľmi uznávaným šachovým spisovateľom. Jeho Dreihundert Schachpartien (1895; 300 šachových partií) bola prelomová; bola to prvá "zbierka najlepších partií" s podrobnými poznámkami. Poznámky boli čitateľné a zrozumiteľné aj pre bežných hráčov. To viedlo k tomu, že ho označili za praeceptor mundi, čo v latinčine znamená "učiteľ sveta". Americký veľmajster Reuben Fine nazval túto knihu "jedným z monumentov našej hry".

Tarrasch pravidelne písal správy z turnajov a poznámky k partiám do nemecky písaného šachového časopisu Deutsch Schachzeitung. Tieto poznámky sa čítali po celom svete, pretože to bol v tom čase najvýznamnejší šachový časopis.

Vo svojej neskoršej základnej učebnici Šachová hra (1931) napísal

"Šach, rovnako ako láska a hudba, má moc urobiť človeka šťastným."

Otázky a odpovede

Otázka: Kto bol Siegbert Tarrasch?

Odpoveď: Siegbert Tarrasch bol nemecký lekár a jeden z najsilnejších šachových veľmajstrov svojej doby. Narodil sa v Breslau v pruskom Sliezsku, ale väčšinu života prežil v Norimbergu a Mníchove. V roku 1909 konvertoval na kresťanstvo.

Otázka: Čo Tarrasch dosiahol v 90. rokoch 19. storočia?

Odpoveď: V 90. rokoch 19. storočia vyhral Tarrasch viac silných turnajov ako ktorýkoľvek iný hráč a remizoval 22 partií s popredným ruským hráčom Michailom Čigorinom. Zhrnul tiež šachové myšlienky tohto desaťročia.

Otázka: Prečo nevyzval Steinitza?

Odpoveď: Tarrasch sa venoval svojej profesii lekára, a preto nemal čas vyzvať Steinitza na súboj o titul majstra sveta.

Otázka: Akú chybu urobil?

Odpoveď: Jeho chybou bolo odmietnutie žiadosti Emanuela Laskera o zápas, čo umožnilo Laskerovi vyzvať Steinitza a nakoniec vyhrať majstrovstvá sveta v šachu.

Otázka: Kedy Tarrasch neúspešne vyzval Laskera na súboj o titul majstra sveta?

Odpoveď: V roku 1908, keď už mal najlepšie hráčske časy za sebou, Tarrasch neúspešne vyzval Laskera na súboj o titul majstra sveta.

Otázka: Aký výsledok dosiahol na turnaji v Petrohrade v roku 1914?

Odpoveď: Na turnaji v Petrohrade 1914 dosiahol štvrté miesto za Laskerom, Capablancom a Alechinom.